Czym jest odwrócona osmoza?

Każdy pracodawca, który chce dbać o swoje zdrowie, zdrowie swoich pracowników oraz dobry wizerunek firmy, powinien znać termin „odwrócona osmoza”. Jeśli dla Ciebie brzmi zagadkowo, a jesteś odpowiedzialny w firmie za zapewnienie wody do picia, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym jest odwrócona osmoza.

Woda do picia dla firmy to temat, któremu ostatnio poświęciliśmy dużo miejsca. Nie bez powodu. Zdrowie, dobre samopoczucie i wydajność ma ścisły związek z dostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości czystej, dobrej wody.

W Polsce woda zdatna do picia jest generalnie dostępna dla każdego. W artykule Woda dla firmy – którą wybrać? pisaliśmy jednak, że woda jest wodzie nierówna.

To czy będziemy pić wodę dobrej jakości czy kiepskiej, a także jaką zapewnimy naszym pracownikom, klientom czy kontrahentom – zależy od nas.

Jaki ma z tym związek odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza to aktualnie najlepszy sposób na uzdatnianie, oczyszczanie i poprawianie jakości wody. Filtry do wody lub bezbutlowe dystrybutory, w których wykorzystywana jest odwrócona osmoza, pozwalają uzyskać krystalicznie czysty i smaczny płyn – właśnie taki, jaki powinien być serwowany w każdej dobrej firmie.

Czym jest odwrócona osmoza?

Zastanawiasz się, czym jest odwrócona osmoza, którą tak zachwalamy? Jak działają membrany osmotyczne filtrujące wodę? Otóż są to systemy, które bez jakiejkolwiek ingerencji chemicznej, wykorzystują proces występujący we wszystkich organizmach żywych – proces osmozy.

A czym z kolei jest osmoza? W dużym uproszczeniu – to naturalne filtrowanie wody, które zachodzi przez cały czas w komórkach naszego organizmu. Na drodze tego filtrowania wybierane są składowe płynu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Istotną rolę w tym procesie odgrywa ciśnienie. Komórki są otoczone tzw. błoną osmotyczną – ma ona inną przepuszczalność dla rozpuszczalnika, a inną dla substancji rozpuszczonej. Dlatego ciśnienie osmotyczne może w pewnym sensie wysysać czyste cząstki z roztworu mniej stężonego i przesuwać je do roztworu bardziej stężonego.

Ten w pełni naturalny proces wykorzystują właśnie filtry do wody lub bezbutlowe dystrybutory wody z membranami osmotycznymi. Przy czym proces ten zachodzi odwrotnie niż w komórkach naszego organizmu, dlatego mówimy nie o osmozie, ale odwróconej osmozie.

Jak bezbutlowe dystrybutory wody wykorzystują proces odwróconej osmozy?

Otóż nieoczyszczona woda dostaje się z sieci wodociągowej do urządzenia z membraną osmotyczną. Ciśnienie wody z wodociągów, pokonuje ciśnienie osmotyczne i pcha wodę przez membranę filtra. Woda, która przedostaje się przez mikrootworki jest krystalicznie czysta. Zanieczyszczenia zostają bowiem zatrzymane – nie mogą przecisnąć się przez malutkie pory membrany. Efekt? Zdrowa woda wolna od zanieczyszczeń.

Odwrócona osmoza – czy to wystarczający filtr do wody?

Dobre systemy filtrujące, które zawierają wysokiej jakości dystrybutory wody, nie bazują jedynie na membranie osmotycznej. Zwykle urządzenia te posiadają kilka innych filtrów – w tym mechaniczny, węglowy oraz tzw. postfiltr. Ten ostatni, przez który woda przepływa na samym końcu, to bardzo ważny element całego systemu filtrowania. Dlaczego? Ponieważ krystalicznie czysta woda, która przeszła wcześnie przez dwa inne filtry oraz membranę osmotyczną zostaje uzupełniona w minerały – wapń i magnez. Wówczas ma jeszcze lepszy smak i jest dużo bardziej wartościowa.

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak działają dystrybutory wody? Co będzie bardziej praktyczne dla firmy: bezbutlowe dystrybutory wody czy filtry do wody? Przeczytaj artykuł Filtry do wody lub bezbutlowe dystrybutory wody dla firmy – czy warto je mieć?