Woda dla firmy w butelkach – zdrowa, praktyczna, ekonomiczna?

Woda dla firmy w butelkach to standard wielu przedsiębiorstw. Trudno sobie wyobrazić, że w eleganckim biurze podczas spotkania biznesowego czy konferencji, serwowana jest woda z kranu. Butelki z wodą udostępniane są często nie tylko kontrahentom, ale też pracownikom. Co sądzić o takim rozwiązaniu? Czy woda dla firmy w butelkach jest naprawdę zdrowa? Czy jest praktyczna? Czy się opłaca?

Woda dla firmy w butelkach stanowi popularną alternatywę dla wody z kranu, o której wątpliwej jakości pisaliśmy w artykule Dobra woda dla firmy –  prosto z kranu? Wodę w butelkach wybieramy do picia zwłaszcza w czystej formie – dla siebie, dla klienta czy dla pracowników. Do kawy i herbaty używamy zwykle wody z kranu.

W sklepach i hurtowniach jest spory wybór wód w butelkach o różnej zawartości składników mineralnych. Producenci wód prześcigają się w hasłach, które mają przekonać konsumentów, że to właśnie w tej, a nie innej butelce jest woda czysta, zdrowa i smaczna.

Paradoksalnie wody, które mają ładne naklejki z górskimi widokami czy obrazkiem matki z dzieckiem, wcale nie należą do najzdrowszych. Zwykle mają bardzo niewielką zawartość składników mineralnych, chociaż oczywiście, można założyć, że bardzo nisko mineralizowana  woda albo woda źródlana w butelkach jest zawsze lepsza i smaczniejsza, niż kranówka.

Trzeba jednak przyznać, że woda butelkowana ma co najmniej jedną, istotną wadę – mianowicie jest… butelkowana.

Woda dla firmy w butelkach – niekoniecznie praktyczna, niekoniecznie zdrowa

Wydaje się, że nie ma nic bardziej praktycznego niż butelkowana woda dla firm. Pomyślmy jednak.

Firma zatrudnia 30 pracowników, każdy wypija dziennie około 1 litra wody (a jest to ilość zdecydowanie zaniżona) to daje 20 butelek o pojemności półtora litra. W zaokrągleniu otrzymuje 4 zgrzewki wody dziennie. Zapotrzebowanie wody na tydzień wynosi więc 20 zgrzewek. Gdzie przechowywać takie ilości butelek z wodą? To pierwszy problem, który powstaje.

Druga kwestia, to prosty fakt – trzeba nieustannie dbać o uzupełnianie zapasów wody. Niektóre firmy mają na to rozwiązanie – po prostu kupują zapas nie na tydzień, ale na miesiąc. Zwłaszcza te, które posiadają przestrzeń na magazynowanie zasobów. Tu jednak pojawia się trzeci problem – świeżość wody, a co za tym idzie, jej jakość. Dobra woda do picia dla firmy, czy dla domu – to świeża woda. Im dłużej stoi w plastikowych butelkach, tym gorzej. Przesadzamy? Miesiąc przechowywania na pewno jej nie zaszkodzi? A czy wiemy, jak długo butelki przywiezione do firmy, zalegały w magazynach sklepów? W jakich warunkach były magazynowane? O ile my mamy wpływ na to, jak długo i w jakich warunkach przechowujemy wodę w firmie, o tyle nie wiemy, jak przechowywano ją wcześniej, a więc sklepie, jak długo przechowywano ją również zanim dotarła do sklepu i trafiła na półkę.

Wizerunek ekologa         

Dbasz o dobry wizerunek swojej firmy? Jesteś zaangażowany społeczne? Popierasz akcje proekologiczne? W takim razie pomyśl o ilości odpadów, a więc plastikowych butelek, produkowanej przy codziennym spożyciu 1-1,5 litra wody w Twoim przedsiębiorstwie. O kwestii segregowania śmieci nie będziemy już wspominać.

Dobra woda dla firmy – baniaki zamiast butelek?

Inną opcją praktykowaną w firmach są dystrybutory wody. Bardzo popularne nie tylko w biurach, ale też miejscach publicznych – urzędach, aptekach, szkołach. Mamy na myśli dystrybutory wody z wymiennymi baniakami. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Baniaki, które montuje się na dystrybutory wody, to nic innego, jak duże butelki. O zawartości minerałów i jakości takiej wody przechowywanej miesiącami – nie będziemy się rozpisywać. Gdzie dana firma przechowuje baniaki na wymianę? Jak dużo czasu mija od zamontowania butli z wodą? Tak naprawdę woda z butelki po otwarciu powinna zostać wypita tego samego dnia. W biurze dystrybutory wody potrafią mieć założony baniak miesiącami, aż pojawi się na plastiku zielonkawy osad. Nie jest to ani estetyczne, ani zdrowe.

Dobrym rozwiązaniem, które rozwiązuje chyba wszystkie opisywane problemy – jakość wody, jej przechowywanie i kwestie odpadów – są bezbutlowe dystrybutory wody oraz tzw. filtry do wody – jedne i drugie korzystają z wody płynącej w sieci wodociągowej, zawierają jednak systemy filtrujące i wykorzystują zjawisko odwróconej osmozy. Właściwe nie wymagają uzupełniania zasobów, nie generują odpadów i pozwalają uzyskać czystą świeżą wodę do picia w różnych temperaturach.

Więcej o nich przeczytasz w artykule Woda dla firmy – filtry do wody i bezbutlowe dystrybutory