Wstępne badania lekarskie – nowe zasady obowiązujące od 1 kwietnia 2015 r.

1 kwietnia 2015 r. weszły w życie nowelizacje dotyczące wstępnych badań lekarskich do pracy. Poszerzono katalog osób zwolnionych z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich, co wynika wyraźnie z art. 229 Kodeksu pracy. Czy takie zmiany to dobry krok?

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwianiu działalności gospodarczej (Dz. U. z 27.11.2014 r. poz. 1662) wprowadziła od 1 kwietnia 2015 r. istotną zmianę w art. 229 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502). Zmiana ta dotyczy przeprowadzania wstępnych badań lekarskich pracowników.

Dzięki niej osoby zmieniające pracę, nie będą musiały robić nowych badań lekarskich, o ile te, które posiadają są nadal aktualne, a warunki pracy na nowym stanowisku będą takie same lub podobne do tych w poprzednim miejscu pracy. Pracodawcy nie muszą już kierować na badania wstępne pracowników, o ile podejmą oni u nich pracę w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy.

Dotychczas pracodawca nie mógł dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Aktualne regulacje są znacznie bardziej precyzyjne – odwołują się one do warunków pracy na określonym stanowisku opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Nowy katalog osób niepodlegających wstępnym badaniom lekarskim w 2015 roku

Aktualnie obowiązujący katalog osób niepodlegających wstępnym badaniom lekarskim, uległ modyfikacjom. Zgodnie z nowymi zasadami, wstępne badania lekarskie od 1 kwietnia 2015 roku nie są obowiązkowe dla osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy, o ile spełnione są następujące warunki:

  • Pracownik przedstawi nowemu pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
  • Przyjęcie do pracy u nowego pracodawcy nastąpiło w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy.
  • Nowy pracodawca stwierdził, że warunki pracy na poprzednim stanowisku odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.
  • Pracownik nie jest zatrudniany w celu wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

WAŻNE! Mimo zmian w przepisach, wstępne badania lekarskie trzeba będzie przeprowadzać dla pracowników zatrudnionych przy pracach niebezpiecznych, nawet jeśli posiadają aktualne badania.

Jeśli chodzi o koszty badań, to aktualne przepisy potwierdzają, że ponosi je zawsze pracodawca. To on kieruje pracownika na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie.

Trzeba przyznać, że zmiany w przepisach dotyczących badań lekarskich pracowników, aktualne od 1 kwietnia 2015 roku, to dobry krok. Nowelizacje są korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.

A jak ma się rzecz z okresowymi badaniami lekarskimi? Czy w tej kwestii zaszły jakieś zmiany od 1 kwietnia 2015 roku?

Przeczytaj artykuł Okresowe badania lekarskie pracowników – czy są zmiany od 1 kwietnia 2015 roku?