Woda do picia w firmie – ważna nie tylko latem

Kiedy panują upały, w większości przypadków, pracodawca powinien zadbać o to, by woda do picia była dostępna dla pracowników w firmie przez cały dzień. Zobowiązują go do tego przepisy. A jak wygląda sprawa z dostarczaniem napojów przez pracodawcę wtedy, gdy robi się chłodniej?

O tym jak ważne jest, by pracownikom zapewniona była woda do picia pisaliśmy już w artykule Woda do picia – pracodawca musi ją zapewnić w upalne dni. Chociaż temperatura powietrza spada i nie grozi już ludziom odwodnienie ze względu na upały, nie oznacza to, że nie należy dostarczać odpowiedniej ilości napojów swojemu organizmowi. Wbrew pozorom możemy się odwodnić nawet zimą.  Zapotrzebowanie na wodę związane z prawidłowym funkcjonowaniem naszego ciała, poza sytuacji szczególnymi jak upał czy choroba, jest w gruncie rzeczy takie samo przez cały rok. Przeciętnie powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody, a przy wykonywaniu regularnej pracy fizycznej – nawet więcej. Gdy robi się chłodniej, zwykle nie chce nam się pić – co nie oznacza, że organizm potrzebuje mniejsze ilości napojów. Brak pragnienia jest niestety zwodniczy – łatwo doprowadzić się do odwodnienia.

Człowiek odwodniony nie funkcjonuje prawidłowo w ciągu dnia – a więc również podczas pracy, którą wykonuje. Taki pracownik jest mniej wydajny – pracuje wolniej i nieefektywnie. Może pojawić się u niego ból głowy, spadek energii, problemy z koncentracją. Woda do picia dla pracownika jest więc kwestią bardzo istotną, znaczącym czynnikiem wpływającym na jakość wykonywanych zadań.

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić wodę pracownikom?

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom – ale nie w każdej sytuacji.

Sprawę tę szczegółowo reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279).

Zgodnie z treścią rozporządzenia do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie nieodpłatnie napojów, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków pracy, pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. Jakie warunki uznaje się szczególnie uciążliwe?

 

  • Warunki gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25o C,
  • Warunki mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
  • Prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10o C lub powyżej 25o C,
  • Prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
  • Warunki na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28o C.

 

Jeżeli w miejscu pracy nie panują warunki uciążliwe, na pracodawcy nie ciąży obowiązek zapewniania napojów pracownikom. Czy oznacza to w takim razie, że pracownik zawsze musi liczyć na siebie w takich okolicznościach? Niekoniecznie. Wielu pracodawców, chociaż nie są zobowiązani przepisami do dostarczania wody do picia, decyduje się na to z własnej inicjatywy. Woda do picia dostępna jest w firmie przez cały rok – filtrowana, w butelkach czy w dystrybutorach z wymiennymi butlami lub montowanymi do sieci wodociągowej.

Autor: A.Seklecka